یکی از رایجترین اهدافی که اکثر ما داریم این است که شروع به استفاده از غذاهای سالم کنیم. البته این برای بیشتر افراد به حرف آسان است. چراکه خیلی از افراد از خوردن غذاهای سالم لذت نمی برند و به طور ساده بگوییم هر چه که گیرشان می آید می خورند. در هر صورت راه کارهایی وجود دارد تا بتوانید غذاهای سلامت را مصرف کنید. غذاهای سالم نباید در شما احساس محرومیت ایجاد کند و می تواند واقعا ارزان، آسان و سریع تمام شود. برای اینکه مصرف غذای سالم برای شما عادت شود با تغییرات کوچک و ساده شروع کنید. به این راهنمایی ها توجه کنید:

غذاهایی را که دوست دارید با غذاهای سالم مخلوط کنید.

یک ترفندی که والدین برای بچه های ایرادگیر پیاده می کنند این است که سبزیجات را در غذاهای باب میل بچه ها پنهان می کنند. بنابراین شما هم می توانید از این روش استفاده کنید به عنوان مثال:

  • کلم پیچ یکی از قویترین سبزیجات است که می توانید آن را با غذاهای دیگر مخلوط کنید یا در کنار غذا آن را مصرف کنید.
  • از پنیر نیز در برخی غذاها می توانید استفاده کنید.
  • یک مطالعه که اخیرا انجام شده نشان داده است مصرف آواکادو همراه با گوشت می تواند عوارض التهابی مصرف گوشت را کاهش دهد.
  • مصرف کلم بروکلی با سس خردل هم طعم آن را بهتر می کند و هم ارزش غذایی آن را بالا می برد.
  • گذاشتن سبزیجات در اطراف بشقاب پاستا یا قلات هم مزه آنها را بهتر می کند و هم به جای استفاده همیشگی از سس ماکارونی به غذای خود تنوع می دهید.
  • برخی افراد به دلیل بی مزه بودن، غذاهای سالم را مصرف نمی کنند. برای حل این مشکل ابتدا مواد غذایی با کیفیت برتر خریداری کنید (هر چه تازه تر بهتر) . کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که آنها را طعم دار کنید، در کنار نمک و فلفل طعم دهنده های دیگری مانند سس تند چیلی، روغن زیتون، سالسا و سیر نیز می تواند طعم غذا را بهتر کند.

انواع متفاوت آماده سازی غذا را امتحان کنید.

امروزه از تخم مرغ می توان به انواع مختلف استفاده کرد در صورتیکه قبلا فقط نوع هم زده و سرخ شده آن یا همان به اصطلاح نیمرو استفاده می شد.

  • می توانید گل کلم و بروکلی را سرخ کنید به جای اینکه آن را بخارپز کنید.
  • از کنسرو سبزیجات استفاده نکنید چون طعم خوش آیندی ندارد، بهتر است از نوع یخ زده آن استفاده کنید تا کنسرو شده.
  • اگر از طعم ماهی لذت نمی برید آن را سرخ کنید و از طعم دهنده استفاده کنید.
  • کلم پیچ سرخ شده بسیار طعم خوبی دارد می توانید آن را در کنار مرغ مصرف کنید.

غذاهای سلامت را که بیشتر دوست دارید مصرف کنید.

نیازی نیست که به خود یاد دهید کلم پیچ بخورید و خود را مجبور به خوردن چیزهایی که دوست ندارید بکنید. سالمتر غذا خوردن به معنی افزایش مقدار غذای سالم که مورد علاقه شماست. مثلا در غذاهایی که در آن از گوشت استفاده می شود از سبزیجات بیشتر استفاده کنید.

از کم شروع کنید و با لذت غذا بخورید.

عادات غذایی خود را از کم شروع کنید تا به تدریج در شما این عادت ایجاد شود. مثلا اگر با خوردن غذای تند تایلندی آتش می گیرید می توانید با مصرف تدریجی غذای تند، تحمل خود را در غذاهای تند بالا ببرید. در نهایت اینکه به سعی خود ادامه دهید ولی برای ایجاد عادت به خودتان فشار نیاورید.