حتما تا به حال بارها پیش آمده که گجت شما در آب افتاده باشد یا حتی به داخل توالت افتاده باشد. وقتی این اتفاق می افتد به این معنی نیست که دیگر گجت شما قابل استفاده نیست البته اگر بدانید که در این شرایط چه کار باید بکنید که گجت شما از کار نیفتد. روشهایی که می توانید در این شرایط استفاده کنید از این قرار است:

1-    جریان برق به گجت را قطع کنید.

به محض اینکه فهمیدید که گجت شما خیس شده است به سرعت جریان برق را قطع کنید. آسیب اصلی به دلیل آب نیست بلکه جریان برق است که خرابی را ایجاد می کند. اگر گجت شما باتری دارد سریع باتری را در بیاورید در غیر این صورت برق را فورا قطع کنید. به هیچ عنوان وسوسه نشوید گجت خود را روشن کنید تا ببینید کار می کند یا خیر. تحمل کنید که چند روزی را باید بدون گجت خود بگذرانید.

2-    تمام قطعات جداکردنی از دستگاه را جدا کنید.

از درپوش عقبی گجت خود شروع کنید و تمام قطعات مثل اس دی کارت، سیم کارت و تمامی قطعات را جدا کنید. البته خرابش نکنید بلکه با این کار شما راه های ورود هوا به قسمتهای مختلف دستگاه را باز می کنید و با این کار زودتر گجت شما خشک می شود.

3-    با مکیدن آب داخل دستگاه را خارج کنید.

اگر جارو برقی در دسترس تان بود با یک نازل نازک تر و باریک تر که بسیار بهتر است می توانید آب داخل دستگاه را خارج کنید و به مدت 5 دقیقه این کار را ادامه دهید.

4-    آن را خشک کنید.

حتما تا به حال شنیده اید که گجت خود را در کاسه برنج خشک بگذارید تا خشک شود؛ البته این کار مؤثر است اما کار دیگری که بسیار بهتر جواب می دهد این است که داخل سریل صبحانه بگذارید (گندمک های مخصوص صبحانه). چراکه بسیار سریعتر از برنج خشک گجت شما را خشک می کند. یک جعبه از این سریل ها را بردارید گجت خود را در آن جا دهید و به مدت 48 ساعت بگذارید در آن بماند. و هر از گاهی گجت را داخل آن بچرخانید.

5-    حالا می توانید گجت را امتحان کنید.

بعد از 48 ساعت یا بیشتر موبایل خود را از داخل جعبه گندمک خارج کنید اگر علامتی از رطوبت را در آن دیدید که از طریق بخاری که در صفحه نمایش است مشخص می شود آن را دوباره سرجای خود بگذارید تا بیشتر در جعبه بماند. در غیر این صورت اگر به نظر خشک آمد باتری را سرجای خود بگذارید و موبایل را روشن کنید. با کمی شانس موبایل شما دوباره روشن خواهد شد.

روش هایی که به هیچ عنوان نباید تست کنید.

  • سه شوار، فر، توستر اینها روشهایی هستند که به هیچ عنوان نباید آنها را امتحان کنید چون ممکن است قطعات داخل موبایل شما ذوب شود . اگر می خواهید از سه شوار استفاده کنید بهتر است از دکمه فن آن استفاده کنید تا فقط باد خنک تولید کند ولی در هر صورت جارو برقی بسیار بهتر است.
  • مایکروویو نه نه نه نه نه
  • به هیچ عنوان موبایل خود را تکان ندهید تا آب داخل آن خارج شود با این کار آبی که در خارج از قسمتهای داخلی موبایل وجود دارد به داخل آن نفوذ می کند و آب را عمیقتر وارد دستگاه می کند. فقط از حوله برای خشک کردن بیرون دستگاه استفاده کنید.