بین کلاس هایتان، کار و معاشرتها زندگی گاهی گیج و خسته کننده می شود. گاهی در پاسخ به این نیاز، ما به نوشیدنی های کافئینی روی می آوریم تا خودمان را سرپا نگه داریم. البته مسلم است که کافئین می تواند آن نشاطی را که می خواهید به شما برگرداند ولی به چه قیمتی؟ کافئین عوارض جانبی منفی دارد که می تواند باعث سردرد، بی حوصلگی و دمدمی مزاج شدن بشود. خبر خوب این است که راه های بهتر و سالمتری برای برگرداندن انرژی وجود دارد که در آن از کافئین خبری نیست.

1-    از میان وعده های پروتئینی استفاده کنید. مانند سیب، ساندویچ بوقلمون، کره بادام زمینی، بادام و میوه های خشک شده.

2-    از ویتامین B استفاده کنید. کمبود ویتامین B باعث خستگی، بی حالی، اضطراب و افسردگی  می شود. از مولتی ویتامین و یا ب-کمپلکس استفاده کنید.که می توانید به همراه صبحانه میل کنید که جذب بالاتری دارد.

3-    ورزش کنید. همراه با گوش دادن به موسیقی به پیاده روی بروید نیازی نیست حتما زیاد ورزش کنید گاهی یک تحرک کوچک چند دقیقه ای نیز شما را سرحال می کند.

4-    دوش آب سرد بگیرید. چرا آب سرد؟ دوش آب سرد برای سرحال شدن و بازیابی انرژی بسیار خوب است در حالیکه دوش آب گرم برای استراحت و خواب خوب مفید است. آب سرد سیستم بدن شما را تحریک می کند و به گردش خون سرعت می بخشد. می توانید ابتدا با دوش آب گرم خود را آرام کنید سپس در 5 دقیقه آخر دوش آب سرد بگیرید. حتی می توانید اگر فرصت این کار را ندارید به صورت خود آب سرد بزنید.

5-    از وعده های غذایی کم ولی متناوب استفاده کنید. وعده های سنگین باعث کسالت و خواب آلودگی می شوند بنابراین اگر کم ولی متناوب غذا بخورید گردش کالری بدن شما بهتر می شود. از نوشیدنیهای حاوی شکر پرهیز کنید و نوشیدنیهای کافئینی نیز شما را معتاد می کند.

6-     20 دقیقه زودتر به رختخواب بروید. کارهایتان را در وقت خود انجام دهید تا مجبور نباشید آنها را آرام آرام به تعویق بیندازید تا به شب برسید. اگر خواب شما کم باشد برخاستن از خواب بسیار سخت خواهد شد. 20 تا 30 دقیقه زودتر به رختخواب بروید تا بیشتر بخوابید.

7-    پیاده روی کنید. با یک پیاده روی ساده می توانید مغز خود را از افکار شلوغ پاک کنید . هوای خنک و تازه می تواند شما را سرحال کند. هوشیاری شما بعد از چند دقیقه پیاده روی مجددا برخواهد گشت.

8-    از ماساژ آرام بخش بهره ببرید. شقیقه ها و شانه های خود را آرام ماساژ بدهید. این کار ذهن را باز می کند.

9-    حرفهای خود را بیرون بریزید. صحبت کردن با یک دوست می تواند ناراحتی و خستگی شما را دفع کند. درواقع دور بودن از اجتماع، تفکرات منفی را ایجاد می کند.

10-مدیتیشن کنید. (سکوت کنید) روی یک صندلی بنشینید و در حالی که کمرتان صاف است دستتان را روی زانو بگذارید و به افکار مثبت فکر کنید. عمیق نفس بکشید. بعد از چند دقیقه احساس می کنید هوشیارتر شده اید.