چطور قدردانی می تواند زندگی شما را بهبود بخشد؟

سوال این است که قدردانی باعث بهبود زندگی می شود یا خیر؟ جواب مثبت است. انسان ها همگی به قدردانی نیاز دارند. اینکه کسی کنار ما باشد و ما از او قدردانی کنیم باعث می شود او همیشه شاد  باشد و آثار این قدردانی در زندگی ما اثر مثبت می گذارد. اگر کسی از ما بابت اینکه چه کسی هستیم و چه کارهایی انجام میدهیم قدردانی کند، زندگی ما روند بهتری به خود می گیرد. عدم این صفت در زندگی باعث از بین رفتن روابط می شود. معمولا همه ما دوست داریم کسی از ما تشکر و قدردانی کند ولی یادمان می رود دیگران نیز نیاز به قدردانی ما دارند. جالب است بدانید این صفت یاد گرفتنی است و در این زمینه تحقیقاتی انجام شده است که توصیه می کند که قدردانی به بهبود روابط کمک می کند. همچنین باعث سامتی و شادی بیشتر در زندگی می شود. طبق این تحقیقات قدردانی و تشکر باعث :

1- تقویت تمامی روابط شخصی می شود از جمله روابط کاری، دوستی و عاطفی. قدردانی چه در شروع روابط و چه برای تقویت ارتباط موثر است. بنابراین اگر می خواهید رابطه فعلی خود را تقویت کنید از کارهایی که طرف مقابل برایتان انجام داده است تشکر کنید.

2- رضایت در ارتباط را افزایش می دهد و احساس یکی بودن را تشدید می کند. این چیزی است که برای هر دو جنسیت چه زن و چه مرد موثر است. یعنی هر دو جنس در ارتباط احساس رضایت می کنند. به علاوه بیان کردن قدردانی هیچ هزینه ای ندارد ولی باعث بهتر شدن احساس طرفین می شود. قدردان بودن می تواند به یک عادت تبدیل شود. یک راه پیشنهادی این است که قدردانی را به صورت یک ژورنال خبری تیتر بندی کنید یعنی هر چیزی را که شما در زندگی به خاطر آن قدردان هستید به صورت خط به خط فهرست کنید و اگر این صفت را می خواهید در رابطه خود به صورت عادت در بیاورید باید صفات طرف مقابل را مطرح کنید. بنابراین چشمان خود را برای این فرصت ها باز نگه دارید. چیزی که در این مورد اعجاب انگیز است این است که این عادت قدردانی مسری است یعنی هر چقدر شما از طرف مقابل قدردانی کنید او هم از شما قدردانی می کند. به طور خلاصه می توان گفت قدردانی یادگرفتنی است و می تواند زندگی مشترک، دوستی یا شغل شما را نجات دهد و شادی و سلامتی را برای شما به ارمغان آورد. هیچ هزینه ای برای شما ندارد و تا آنجایی که تحقیق شده هیچ عوارض جانبی ندارد. بنابراین منتظر چه هستید؟ امروز بهترین روز برای شروع قدردانی است.