زبان بدن می تواند چیزهای زیادی را در مورد یک شخص به ما بگوید که صادقانه تر از ارتباط کلامی است. بعضی از قسمتهای بدن بیانگر نکات بیشتری نسبت به سایر اعضای بدن هستند شانه ها یکی از آن قسمتهایی است که حرفهای بیشتری برای زدن دارد:

قدرت : هر چقدر شانه ها عریضتر باشند نشان دهنده قدرت و نیرومندی هستند. به همین دلیل برخی ورزشکاران تمایل به ایجاد یک اندام وی شکل V دارند چراکه شانه های عریض بیانگر سلامتی نیز هست. یا دلیل اینکه در قسمت شانه های کت طوری کار می شود که برجسته تر دیده شود و شانه ها را صاف تر و بزرگتر نشان دهد همین است.

تسلط : شانه ها بیانگر تسلط و چیرگی است. در مصاحبه ای که با بسیاری از مجرمین انجام شده از آنها سوال شده که چطور قربانیان خود را انتخاب می کردند. سه مورد در پاسخ آنها مشخص شد : طرز نگاه قربانیان (ضعیف، سست، غیر ورزشی)، آگاهی محیطی آنها (هرگز به دنبال کسی که برای اولین بار او را دیده اید راه نیفتید) و حالت شانه ها،حرکات و تاب دادن دست ها (حرکت بازوهای قوی یا منفعل و تسخیر کردنی). شانه ها می توانند بیانگر این مطلب باشند که من یک رهبرم از من پیروی کن.

شادی : شانه ها بیانگر شادی هستند حتما در برخی رقص ها دیده اید که شانه ها را می لرزانند که بیانگر شادی است. به طور کل در هر جایی رقص بیانگر شادی است و در همه رقص ها شانه ها نیز دخیل هستند. شانه ها به ما می گوید که در قلب و ذهن چه می گذرد بنابراین می تواند علاوه بر شادی بیانگر غم نیز باشد. روانشناسان بر این عقیده اند که بیمارانشان قبل از اینکه دهان خود را باز کنند شانه هایشان بیانگر احساس درون شان است. شانه های افتاده و سنگین که اصلا تکان نمی خورد می تواند غم را نشان دهد. تکان دادن شانه ها در حین صحبت برای این است که گفته های خود را تأیید بیشتری کنیم.

صداقت : شانه ها می تواند دروغگویی افراد را آشکار کند زمانی که افراد در مورد حرف های خود مطمئن نیستند با بالا انداختن شانه هایشان عدم اطمینان خود را نشان می دهند. به طور کل بالا انداختن شانه یعنی اینکه یک مشکلی وجود دارد و این هشدار را می دهد که گوینده در مورد حرف هایی که می زند هیچ اطمینانی ندارد مثلا زمانی که مدیری از کارمندش می پرسد کارها تا سه شنبه تمام می شود یا خیر؟ و شخص پاسخ خود را با بالا انداختن شانه های خود بدهد یعنی او هیچ اطمینانی از اتمام کار خود تا روز سه شنبه را ندارد.