اینکه چه غذایی می خورید مهم است اما حتی همان غذای سلامتی هم که برای لاغر شدن می خورید اگر زیاد بخورید باعث می شود که هیچ وزنی کم نکنید. البته در این زمینه ترفندهایی وجود دارد که بتوانید خیلی آرام و تدریجی مقدار غذایی که می خورید را کم کنید بدون اینکه متوجه شوید و آن را حس کنید. مغز شما به راحتی گول میخورد و متوجه تغییر دیدگاه شما نمی شود. یعنی اگر مغز، بشقاب خالی را ببیند می فهمد که غذا تمام شده است ولی اگر شما بخواهید این پیام را با معده پر به مغز خود برسانید مسلما ضرر خواهید کرد و باعث چاقی خود می شوید. در کتابی به نام بیشتر از آنچه فکر کنیم می خوریم ، نویسنده ، خواننده را تشویق به استفاده کردن از متدی می کند که یک منطقه ضربه گیر 100 تا 200 کالری است که به طور روزانه عمل می کند و مغز متوجه تفاوت مقدار غذای شما نمی شود. معمولا ما بیشتر از آنچه باید، می خوریم چرا که عمل غذا خوردن بالواقع یک عمل ذهنی است حالا شما می توانید با استفاده از همان پروسه ذهنی اصولی را ایجاد کنید که کمتر غذا بخورید. دانستن تفاوت کالری هایی که مصرف می کنیم در دراز مدت اثر گذار است و البته یک پروسه دائمی است و بهترین مزیت آن این است که بی درد ترین روش لاغری است.

از بشقاب کوچکتر استفاده کنید.

یک بشقاب پر و بزرگ این سیگنال را به مغز می رساند که شما در حال خوردن تمام محتویات بشقاب خود هستید و یک بشقاب نسبتا پر و بزرگ این پیغام را به مغز شما می رساند که شما در حال خوردن غذای کمی هستید و مقدار غذایی که می خورید کم است و در نیجه پیام سیر شدن به مغز نمی رسد ولی شما می توانید این ترفند را به مغز خود بزنید که یک بشقاب کوچکتر استفاده کنید و آنرا پر کنید با این تصویر مغز گول می خورد و شما به راحتی احساس سیری می کنید بدون این که متوجه شوید.

همیشه 20% کمتر غذا بخورید.

شما می توانید 80% غذای خود را بخورید البته اگر غذای شما سالاد و سبزیجات است می توانید 20% اضافه تر بخورید. اگر از بشقاب کوچک استفاده کنید و 20% نیز کمتر غذا بخورید بسیار عالی خواهد بود.

از لیوان بلند استفاده کنید.

همانطور که غذای زیاد در بشقاب کوچک، پر به نظر می رسد، ارتفاع بیشتر لیوان باعث می شود مغز شما گول بخورد و فکر کند شما به اندازه کافی نوشیدنی نوشیده اید. خط عمودی از خط افقی بلندتر به نظر می رسد و لیوان های بلند نسبت به لیوان های کوتاه و عریض، بزرگتر به نظر می رسند. پس با انتخاب لیوان بلند می توانید میزان کالری مایعات مصرفی خود را کمتر کنید.

برای صبحانه پروتئین مصرف کنید.

برخی افراد تصور می کنند حذف کردن صبحانه باعث لاغری می شود در صورتیکه چنانچه صبحانه خود را با مصرف پروتئین شروع کنید بسیار در کاهش وزن شما مؤثر خواهد بود بهتره از مصرف کیک در صبحانه بپرهیزید و به مصرف املت روی بیاورید.

سه بار در روز غذا بخورید.

حتما فکر می کنید خوردن غذای کم ولی به دفعات بهتر از خوردن سه بار غذای کافی در روز است. اطلاعات طور دیگری به ما می گوید. حذف کردن غذا، کنترل اشتهای شما را سخت می کند و خوردن غذا بیش از سه بار در طول روز هیچ مزیتی ندارد. هر زمان که باید، غذا بخورید تا هیچ وقت نیاز به خوردن غذای اضافی نداشته باشید.

تنقلات را دور از دید خود بگذارید.

مطالعات نشان داده است که زمانی زیاد می خوریم که غذا در دید ما باشد حتی اگر بدانیم که غذا و یا تنقلاتی هست ولی در دید ما نیست بهتر از این است که دیده شود. زمانی که طول می کشد تا به سمت خوردن مواد غذایی مطلوب خود بروید دقیقا زمانی است که شما ارزیابی می کنید که ارزش این کار شما چقدر است و همین باعث می شود که از خوردن آن منصرف شوید. برعکس غذاهای سلامت را می توانید در دسترس بگذارید.

کاملا غذای خود را بجوید.

هر چقدر سریع غذا بخورید، کمتر آن را می جوید. می توانید برای ایجاد کردن عادت خوب جویدن غذا، تعداد جویدن لقمه غذای خود را بشمرید و خواهید دید با وجود مصرف کالری کمتر خوب سیر می شوید.

هرگز از بسته بندی مواد غذایی چیزی نخورید.

معده شما نمی تواند لقمه های شما را بشمرد. زمانیکه نمی بینید که چقدر می خورید ممکن است بدون اینکه متوجه شوید دو یا سه برابر غذا مصرف کنید. حتما محتوی بسته را در یک بشقاب یا پیاله یا حتی روی دستمال کاغذی بریزید تا قبل از اینکه اولین لقمه را بخورید مغز شما مقدار آن را ببیند.

جلوی تلویزیون چیزی نخورید.

اغلب ما در هنگام غذا خوردن تمرکزی بر غذای خود نداریم و همین حواس پرتی باعث چاقی می شود. همیشه انتهای فیلم یا برنامه تلویزیونی به ما می گوید که غذا به اتمام رسیده است. بهتر است هنگام پخش برنامه مورد علاقه تان غذا نخورید و کافی است 20 دقیقه را به غذا خوردن بدون تلویزیون اختصاص دهید تا مشکلی نداشته باشید.

به اطلاعات غذایی درج شده روی بسته بندی ها توجه نکنید.

در تئوری، خوردن غذاهای سالم برای همه بهتر است ولی در عمل می بینید که غذاهای سالم مانند سبزیجات، میوه و سایر غذاهای پردازش نشده هیچ برچسب سلامتی ندارند. پس خیلی به برچسب سلامتی که روی بسته بندی ها درج شده توجه نکنید. برخی افراد کالری مندرج در بسته بندی را محاسبه می کنند و با این محاسبه اشتباه ندانسته باعث چاقی خود می شوند. برای سلامتی واقعی به غذاهایی روی بیاورید که فروتنانه به بازار عرضه می شوند و برچسبی ندارند.