تا به حال متوجه شده اید که هر چه بیشتر کار می کنید و در کار خود باهوش به نظر می آیید مجبور می شوید بیشتر کار کنید؟ هدف شما این است که در شغل خود پرثمر باشید ولی رئیس و همکارانتان با محول کردن کارهای بیشتر به شما، باعث خسته شدن و از بین رفتن انگیزه شما در کار می شوند. با چند راه کار ساده می توان به نتیجه مطلوب که ثمردهی بیشتر در کار است دست پیدا کرد.

1-    یاد بگیرید که بگویید نه!

اولین چیزی که لازم است بیاموزید این است که بدون اینکه به کار خود صدمه بزنید بگویید : نه. این به این معنی است که رئیس یا همکارانتان را متقاعد می کنید که اگر کار دیگری را به شما محول می کنند به این معنی است که کار قبلی باید به اتمام برسد پس تا زمانی که کار خود را تمام نکرده اید می توانید به کارهای بعدی نه بگویید. این مسئله باعث می شود بدون نگرانی و استرس با بازدهی بالا به کار خود برسید.

2-    خود را از دسترس و دید خارج کنید تا کار اضافی به شما محول نشود.

امروزه می توان در محل کار خود با تکنولوژی با دیگران حرف زد به این معنی که راه هایی وجود دارد که بتوان به دیگران گفت که در حال حاضر سرتان شلوغ است و آنها نمی توانند کارهای خود را روی سر شما بریزند. به عنوان مثال تقویمی که در کامپیوتر شما وجود دارد می تواند مشخص کننده این باشد که شما مشغول هستید. ولی زمانیکه مجبور هستید در دید و دسترس دیگران باشید می توانید این تقویم را بلوکه کنید تا دیگران متوجه شوند که برای امروز و در حال حاضر نمی توانند کاری را به شما محول کنند. همچنین به هیچ عنوان ایمیل خود را به محض ورود پیام جدید چک نکنید. همیشه بدانید اگر می خواهید با بازدهی بالا کار کنید اولین کار شما چک کردن ایمیل تان نباشد چراکه باعث عدم تمرکز شما بر کارهای همان لحظه شما می شود. میتوانید از ابزارهایی مانند بومرنگ استفاده کنید تا از شر پیام های نخوانده خلاص شوید. روز کاری را باید با کارهایی شروع کرد که از حجم کارهای شما بکاهد نه اینکه به آن اضافه کند.

3-    به ظاهر خود را مشغول نشان ندهید برای این کار مدرک نشان دهید.

زمانیکه رئیس یا همکاران مزاحم شما به سمت میز کار شما می آیند به نظر می آید که دوست دارید با گرفتن یک سپر از خود محافظت کنید. بهتر است برای این کار برای خود فهرست کارهای روزمره خود را تهیه کرده و بر روی کاغذ یادداشت کنید و با نشان دادن این مدرک به همکاران خود می توانید به آنها بگویید که واقعا مشغول هستید. با این برنامه ریزی می توانید بفهمید که چه زمانی می توانید کمک کنید و چه زمانی نمی توانید. کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که یک برنامه ریزی هفتگی طبق اولویت پروژه های کاری خود تهیه کنید و هر روز زمان کوتاهی را به مرور کردن این برنامه اختصاص دهید.

4-    از اینکه خود را مشغول نشان دهید نترسید حتی اگر کاری برای انجام دادن ندارید.

آخرین راه کار این است که از اینکه به ظاهر مشغول باشید نترسید. متأسفانه این یک اصل است که اکثر افراد از ظاهر ما در مورد ما قضاوت می کنند و به این که ما چقدر کار داریم توجهی نمی کنند برای این افراد بهتر است که خود را به ظاهر مشغول نشان دهید. کلک هایی که می توانید بزنید این است که مثلا در حین کار کردن هدفون یا گوشی خود همراه داشته باشید. این راه کارها می تواند همان سپری باشد که مایلید به دست بگیرید تا از دسترس و دید رئیس و یا همکاران تان خارج شوید تا بتوانید به درستی کار کنید و انگیزه و بازدهی خود را از دست ندهید.