اول هفته فرا رسیده، کمی کسل و بی حوصله به نظر می آیید و مثل این است که انگیزه ندارید. در واقع چند راه کار وجود دارد که می توانید از این حالت خلاص شوید:

1-    استراحت کوتاه :

گاهی از زیاد کار کردن احساس بی انگیزه بودن به ما دست می دهد پس بهتر است یک استراحت کوتاه بکنید حتی اگر چند دقیقه باشد از پشت کامپیوتر خود بیرون بیایید.

2-    پیاده روی کوتاه :

یکی از بهترین راههای استراحت کردن، پیاده روی است حتی اگر 5 دقیقه باشد می تواند کمک کند چراکه بدن شما حرکت می کند و خون در بدن دوباره به گردش می افتد و دوباره شما احساس انرژی در بدن خود می کنید.

3-    تهیه فهرست کارها :

گاهی ما به دلیل داشتن انبوه کارها دچار بی انگیزگی می شویم تصور کنید که بشقاب غذایتان از غذاهای مختلف پر شده و نمی دانید از کجا باید شروع کنید. برای مابقی روز خود یک فهرست از کارهای تان فراهم کنید و در واقع کارهای خود را از ذهن به روی کاغذ خالی کنید. این کار چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد ولی در این حالت همه چیز قابل مدیریت می شود.

4-    مسابقه با زمان :

آیا با یک کار خسته کننده دست و پنجه نرم می کنید؟ بهترین کار این است که با سریع کار کردن خود را به مبارزه بطلبید. به این صورت که بگویید در 30 دقیقه این کار باید انجام شود و یک ساعت کوک کنید که در موعد مورد نظر زنگ بزند.

5-    با یک دوست صحبت کنید :

دوستان بهترین پشتیبان هستند. با یک تلفن یا چت کردن در اینترنت می توانید دوباره سرحال شوید. مثلا اگر طراحی هستید که در خانه کار می کنید و در مورد طرح خود تردیدی دارید با یک دوست صحبت کنید که او هم در همین زمینه کار می کند. به خود یادآور شوید که کاری که انجام میدهید با ارزش است.

6-     یک لیوان آب بنوشید :

اصلا شما به اندازه کافی آب می نوشید؟ کمبود آب بدن باعث می شود نتوانیم به راحتی تمرکز کنیم  بنابراین اگر سطح تمرکز شما پایین است آب زیادی بنوشید.

7-    بین دو کار خود گردش ایجاد کنید :

گاهی ما چندین کار برای انجام دادن داریم در این مواقع باید دو کار را انتخاب کنیم و بین این دو گردش ایجاد کنیم یعنی گاهی کار اول و گاهی کار دوم را انجام دهیم مثلا هر کدام 10 تا 15 دقیقه. چراکه اگر ما 15 دقیقه وقت برای کاری بگذاریم تمرکز بهتری داریم نسبت به زمانی که 2 ساعت وقت داریم و همچنین این کار مانع از این می شود که بی حوصله شویم.

8-    کار آسان را برگزینید :

اگر به طور کل انگیزه شما کم است کارهای آسان را انجام دهید از قبیل فرستادن ایمیل، تلفن زدن و هر کاری که کمتر از 15 دقیقه طول بکشد چراکه باعث می شود یک کار از لیست کارهای شما کم شود و این کار باعث خوشحالی شما می شود.

9-    به آخر کار بیندیشید :

هر کاری که شما در حال حاضر به آن مشغول هستید دارای هدفی است حتی اگر این پروسه خسته کننده باشد، پایان کار ارزش آن را دارد. به عنوان مثال تصور کنید چقدر مفید است که تمام پرونده های خود را مرتب کنید.

10-کارهایی که انجام داده اید را بنویسید :

شاید احساس کنید که نسبت به هدف خود پیشرفت زیادی نکرده اید در این حالت یک کاغذ بردارید و کارهایی را که انجام داده اید بنویسید این کار به شما یاد آوری می کند که از قدم اول دورتر شده اید و به جلو رفته اید.