Close up picture of pink sneakers in a park on a sunny day

آیا احساس می‌کنید برای ورزش کردن وقت ندارید؟ آیا برنامه کاری پرمشغله یا خانه‌ای پر از بچه دارید (مثل من) که باعث می‌شود نتوانید ورزش کنید؟ باور کنید من هم همین‌طوری هستم. هفته‌ای دوبار تمرین پیلاتس انجام می‌دهم ولی دوست دارم گاهی اوقات اگر برنامه‌ام اجازه دهد بیشتر ورزش کنم. مطمئناً شما هم مثل من هستید.

در خانه و باغ

 1. آشپزی کنید

ریز‌کردن، خرد‌کردن وآماده‌سازی و بقیه فعالیت‌های مرتبط با تهیه غذا می‌تواند در هر ساعت حدود 200 کالری بسوزاند. درنظر بگیرید اغلب افراد هر روز 2 یا 3 وعده غذا در آشپزخانه تهیه می‌کنند بدون اینکه مصرف کالری حین آشپزی را اندازه‌گیری کنند. امتیازات اضافه‌ای که هنگام آشپزی با انجام حرکات بشین پاشو و خم و راست شدن انجام می‌دهید را نیز در نظر داشته باشید.

 1. بازی کردن با بچه ها

وقتی با بچه‌ها بازی می‌کنید حدود 300 کالری در ساعت می‌سوزانید. شرکت در بازی‌های بچه‌گانه مثل «لی لی» بیش از 350 کالری یا حتی پرتاب «فریزبی» حدوداً 200 کالری در ساعت می‌سوزاند.

 1. تمیز کردن

شستن پنجره‌ها، برق انداختن ماشین، طی کشیدن زمین و تمامی کارهای سنگین خانه داری حدوداً 300 کالری انرژی در ساعت می‌سوزاند. می‌توانید از پاک‌کننده‌های طبیعی مثل سرکه و جوش‌شیرین استفاده کنید که نسبت به پاک‌کننده‌های معمولی ارزان‌تر و سازگارتر با محیط هستند.

 1. مرتب ومنظم کردن

با سازماندهی کردن قفسه‌ها وکمدها و بسته‌بندی کردن لباس‌های قدیمی و اشیائی که دیگر استفاده نمی‌شوند و راحت شدن از آشفتگی‌ها می‌توانید حدود 260 کالری در روز انرژی بسوزانید. خانه تکانی‌های بهاره هم بهانه‌ی خوبی برای انجام این مورد است.

 1. تزئین دوباره اتاقها

دیوار اتاق‌ خواب‌ها یا هر اتاق دیگری که در خانه دارید را رنگ یا کاغذ‌دیواری کنید و بیش از 300 کالری در ساعت بسوزانید.

 1. جابجا کردن وسائل

آیا تابه‌حال وسائل منزل را جابجا یا بازچینی کردهاید؟ جابجا کردن اثاثیه خانه و دیگر اشیاء سنگین می‌تواند به سوزاندن 250 کالری در ساعت به شما کمک کند.

 1. چمن زدن

می‌توانید به راحتی با چمن‌زنی حدود 350 کالری در ساعت بسوزانید. ازچمن‌زن‌های قدیمی استفاده کنید تا کالری بیشتری ( در حدود 400 کالری) بسوزانید.

 1. نگهداری از باغچه

فعالیت‌های کشاورزی معمولی بیش از 300 کالری در ساعت انرژی می‌سوزاند.

 1. برف‌روبی

این روش برای کسانی که در مناطق سرد زندگی می‌کنند عالیست. با انداختن برفها حدود 500 کالری در ساعت انرژی بسوزانید.

 1. جستجو در رایانه و سوزاندن کالری

درحالی که نشسته‌اید و در رایانه در حال جستجو هستید حدود 100 کالری در ساعت انرژی می‌سوزانید. این فعالیت را می‌توان با استفاده از یک میز نگهدارنده تردمیل که بروی تردمیل نصب می‌شود و قیمت زیادی هم ندارد یا با استفاده یک دوچرخه ثابت میزدار(خودم بشخصه یکی از اینها دارم و عاشق آن هستم) ارتقاء داد. با سرعت آهسته حرکت کنید تا بتوانید بنویسید و به جستجو در رایانه بپردازید با این روش می‌توانید نسبت به حالتی پشت میزو ساکن هستید انرژی بسیار بیشتری بسوزانید.

 1. راه بردن حیوانات خانگی

بیرون بردن یک« پوچ » (نوعی سگ)  برای پیاده‌روی با سرعت آهسته (5 کیلومتر بر ساعت) حدود 300 کالری می‌سوزاند. قدم هایتان را با سرعت فیدو (نوعی سگ) تنظیم کنید و از یک قدم شمار دیجیتال استفاده کنید.

12.خوار و بار بخرید

هل دادن کالسکه خرید در یک فروشگاه در هر ساعت حدود 250 کالری می‌سوزاند. با استفاده از قوطی‌های کنسرو نیم کیلویی تمرین جلو‌بازو انجام دهید یا در راهروی فروشگاه لیز بخورید.

در محل کار

13.استفاده از پله‌ها‌

اگر محل کار شما در یک ساختمان قرار‌دارد، گاهی اوقات از پله‌ها بالا بروید. از سرویس بهداشتی 5 طبقه بالا‌تر از محل دفتر خود استفاده کنید یا چند دقیقه در راه‌پله‌ها بالا و پایین بروید. اگر بتوانید نیم ساعت پله نوردی کنید حدود 223 کالری در ساعت می‌سوزانید.

14.پارک کردن ماشین در دورتر‌ین نقطه

این یک ترفند قدیمی است و هنگامی که  محل کارم در یک مجتمع آپارتمانی بود، ماشینم را در دورترین نقطه‌ی محوطه‌ی پارکینگ می‌گذاشتم و طولانی‌ترین مسیر برای رسیدن به در ورودی را طی میکردم. این ترفند ساده بجای پارک کردن ماشین در نزدیک ترین مکان به در ورودی، می‌تواند روزانه 5 الی 10 دقیقه پیاده روی را به برنامه ورزشیتان بیافزاید. اگر برای صرف ناهار به بیرون از محل کار می‌روید، این حرکت را دوباره انجام دهید تا کالری بیشتری بسوزانید.

 1. دعوت به برگذاری جلسه در حال پیاده‌روی

اگر برایتان مقدور است از همکاران‌تان بخواهید بعضی جلسات را در محوطه پارکینگ  یا اطراف ساختمان برگذار کنید. هوای تازه باعث افزایش سطح خلاقیت ، هوشیاری و اعتماد‌‌بنفس در شما می‌شود. به‌علاوه در هر نیم ساعت حدود 150 کالری می‌سوزانید.

 1. از زمان پشت‌میز‌نشینی بنحو احسن استفاده کنید

اگر کار شما ایجاب می کند که پشت میز بنشینید، در هر ساعت حدود 150 کالری می‌سوزانید. با استفاده از یک دستگاه پدال زیرپایی که زیر میز شما نصب می‌شود، کالری بیشتری بسوزانید.

روابط عمومی

 1. خوشگذرانی

با دوستانتان به باشگاه بیلیارد بروید و درهر ساعت حدود 200 کالری بسوزانید.

 1. ضربه بزیند

خانواده را به زمین بولینگ ببرید و حدود 225 کالری در ساعت انرژی بسوزانید.

 1. زندگی موجودات‌دریایی را دنبال کنید

غواصی راهی برای دنبال کردن زندگی موجودات‌دریایی است که نزدیک 400 کالری در ساعت انرژی می‌سوزاند.

 1. به بدن تکانی بدهید

رقص آرام حدود 225 کالری در ساعت می‌سوزاند و رقص تند 500 کالری در ساعت انرژی صرف می‌کند. واقعاً چه کسی هنگام رقیصدن کالری‌های مصرفی اش را می‌شمارد؟ فقط سعی کنید عالی برقصید و از مهمانی لذت ببرید.

راه مورد علاقه‌ی شما برای سوزاندن کالری بدون دردسر چیست؟

 • کالری‌های محاسبه شده بر اساس وزن 70 کیلوگرم و منبع اخذ میزان مصرف کالری فعالیت‌ها سایت دانشکده سلامت هاروارد است.

منبع: +