940203 - 7 Ways to Wave Goodbye to Spring Fatigue

بسیاری از مردم بهار را بهترین و زیباترین فصل سال می‌دانند و علاقه‌مندند تجدید کلی طبیعت پس از یک زمستان سرد و طولانی را نظاره‌گر باشند. این فرایند طبیعی که به طرز باور ناپذیری زیباست می‌تواند اثرات منفی و مثبتی بروی جسم و روح بشر بگذارد. آیا تا به‌حال به تغییرات بدن‌تان در دوماه اول بهار توجه داشته‌اید؟ اگر نظر من را جویا باشید، بله، من متوجه یک احساس ضعف و خستگی شده‌ام که بدنم را مانند یک حشره، خواب آلود می‌کند. بسیاری از دوستانم هم می‌گویند با این مشکل روبه‌رو هستند. حالا زمان این رسیده که چشمان‌تان را به روی حقیقت بگشایید. چندی پیش برای رفع این مشکل فصلی و فهمیدن علت واقعی خستگی‌ام به پزشک مراجعه کردم. او گفت که بهار منبع قدرتمند انرژی‌هاست، البته نه برای انسانها. تغییر آب ‌وهوا و ریتم شبانه روز در بهار باعث می‌شود انسان‌ها در مسیری از استرس‌ها و افسردگی‌های موقتی قرار بگیرند. به‌علاوه او به این نکته اشاره کرد که مقاومت بدن در فصل بهار نسبت به فاکتورهای مختلف به طرز چشمگیری بسیار کمتر از فصول پاییز و تابستان است. همچنین این نصیحت ارزشمند را به من ارائه داد تا طی این دوره‌ی تغییر همچنان مثبت بمانم و تمام جوانب را به منظور کمک به بدنم برای غلبه بر تمام مشکلات فصلی به کار ببندم.

حالا می‌خواهم تجربیاتم را با شما به اشتراک بگذارم و ثابت کنم که کسالت بهاری نشانه‌ای از یک بیماری علاج ناپذیر نیست و فقط علامت این است که بدن با تغییرات مهم فیزیکی روبروست. هرچند افراط هم امر پسندیده‌ای به حساب نمی‌آید. باید با مشکلات‌تان به طور جامع برخورد کرده و درمان‌ش کنید. برطرف کردن مشکلات به شما این موقعیت را می‌دهد تا از تمامی خطرات احتمالی و برانگیختگی سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی جلوگیری کنید. حالا دیگر کسالت بهاری مشکل بزرگی برای من به شمار نمی‌آید، چون می دانم چگونه می‌توانم در یک بازه زمانی کوتاه آن را مهار کنم. امیدوارم شما هم از این نکات به خوبی بهره مند شوید.

١) آرام بگیرید

این روزها افراد بسیار موفق تمایل دارند که زندگی به‌شدت فعال و سازنده‌ای داشته باشند. آنها دائماً تمام تلاش‌شان را به منظور استفاده از هر موقعیت برای گسترش افق‌هایشان و رسیدن به اهداف عالی‌تر و پول بیشتر به کار می‌بندند. اما همیشه موقعیت‌های بیشتری هم وجود دارد.

اگر ترجیح می‌دهید بجای رد کردن درخواست، پاسخ «بله» به آنها بدهید، پس در نظر داشته باشید که این عادت به ظاهر مثبت، می تواند به سرعت باعث خستگی بدن و اتلاف  انرژی شود و موجب می‌شود در چرخه کسالت بهاری احساس خستگی کنید.

قبلاً فردی بسیار خوش قلب، مهربان، سخت‌کوش واعتمادپذیر بودم. یک روز یک حادثه ناگوار در زندگی ما رخ داد و دیدگاهم به زندگی را تغییر داد و مرا کمی «از خود راضی» و خودپرست کرد. عادت مادرم به سخت‌کوشی و دادن پاسخ «بله» به همه‌ی درخواست‌ها، باعث اصابت ضربه وحشتناکی به او و معلولیت‌ش شد.

گاهی وقتها باید بدون داشتن احساس گناه از امتناع خواسته‌ها، باید «نه» گفت. مطمئنم که تمام افراد عاقل می‌دانند که به هیچ کس، چیزی بدهکار نیستند. اگر احساس ضعف می‌کنید باید به‌طور موقت از قرار گرفتن درهرگونه شرایط استرس‌زا وتحت فشار شدید خودداری کنید.

٢) برای مغزتان دوباره برنامه ریزی کنید

از نظر علمی ثابت شده است که مغز انسان می تواند درد را هم تشدید و هم تضعیف کند. همه چیز بستگی به چینش فکری شما و توانایی غلبه بر سختی‌‌های زندگی دارد. وقتی شروع به تمرکز بر احساس کسالت می‌کنید، افکار افراطی خطرناک به طور خودکار در مغز شما متولد می‌شوند و این تصور زاینده می‌تواند به راحتی به خوب بودن‌تان آسیب رساند. کسانی که دارای این حالت ازخیال پردازی ذهنی هستند باید همیشه خودشان را از این تفکرات افراطی حفظ کنند وگرنه ممکن است فکر کنند از یک بیماری ناشناخته و خطرناک رنج می‌برند.

مواظب فرایند «خود پیشنهادی» باشید، این یک سلاح قدرتمند است که توانایی ساخت یا تخریب دیوارهای داخلی یا به عبارت دیگر درمان یا مرگ شخص را دارد. دیدگاه خوش بینانه، بهترین دارو برای درمان هر چیز است. بهتر است در این دوره‌ی سخت، مغزتان را با تفکر مثبت درباره تابستان پر کنید. به خودتان قول دهید به زودی بهبود می‌یابید و دارای بهترین ، فعال‌ترین و موفق‌ترین شخصیت دنیا می‌شوید.

٣) ازمواد مغذی استفاده کنید

گام بعدی در جریان کشمکش با کسالت بهاری، مصرف مواد مغذی و سالم است. در اکثر موارد فقدان ویتامین‌ها و مواد معدنی عامل خستگی مزمن در اواسط فصل بهار می‌شود. اگر واقعاً می‌خواهید از مرکز انرژی‌‌های منفی دور شوید، باید تمام تلاش‌تان را برای بازگرداندن ذخیره بدن از تمام ویتامین‌‌ها و مواد معدنی ضروری به کار بگیرید. می‌توانید سریعاً و با اعمال یک نظم خاص و خوردن سبزیجات و میوه‌‌ها و جوی دوسر درصبحانه این کسری را جبران کنید. البته اسموتی‌‌های سبز هم انتخاب سالم و خوبی به نظر می‌رسند. بعضی افراد تمایل دارند مکمل‌‌های زیستی فعال را به رژیم غذایی خود اضافه کنند. من ترجیح می‌دهم راه‌های طبیعی را برای مقابله با کسالت بهاری انتخاب کنم. به نظر من مواد غذایی طبیعی، مفیدتر، مؤثرتر و بی‌ضرر هستند. بعلاوه به شدت توصیه شده تا آب بیشتری بنوشید تا از شر سموم انباشته شده در فصل زمستان خلاص شوید. با این وجود نباید بیش از حد آب بنوشید. نوشیدن بیش از حد آب می‌تواند شما را بیمار کند. نوشیدن روزانه 6 تا 8 لیوان آب به منظور آبرسانی کامل بدن کافی است.

۴) راحت باشید

یکی از همکارانم می‌گوید نوشیدن نوشابه‌‌های انرژی‌زا، بدنش را در تمام ساعات روز شاداب و پرانرژی می کند. البته فکر نمی‌کنم ایده‌ی خوبی باشد. نوشیدنی‌‌های انرژی زا معمولاً بی فایده است و باعث آسیب به بدنی که خسته و بی رمق و ضعیف است، می‌شود. همان‌طور که گفتم بهتر است در فصل بهار از تکنیک‌‌های تمدد اعصاب و استراحت استفاده کرد، زیرا فقط تمدد اعصاب و استراحت می‌تواند بدن را بازسازی و احیا کند. هنگامی که از بیماری و کسالت خسته‌ام ترجیح می‌دهم یک زنگ تفریح به خودم داده و زمانی را برای تمدد اعصاب اختصاص دهم. حداقل سعی می‌کنم روزی نیم ساعت از افکار، مردم و اطلاعات سیال ذهنی مزاحم و چیزهای آزار دهنده‌ی دیگر که اجازه  یک جرعه نفس کشیدن در هوای آزاد و احساس راحتی داشتن را نمی‌دهند، رهایی یابم و استراحت کنم. معمولاً موبایلم را خاموش می‌کنم و یک حمام گیاهی حسابی می‌گیرم و خودم را ماساژ می دهم. این یک تکنیک رایگان و فوق العاده است که باعث افزایش جریان گردش خون در بند بند بدن شده و موجب تقویت آن می‌گردد.

۵) اکسیژن بیشتری بگیرید

اکثر پزشکان متخصص شرقی با اطمینان بیان می‌کنند که کمبود هوای تازه یکی از دلایل اصلی سندرم خستگی مزمن است. بسیاری از افراد حخصوصاً کارمندان در زمستان بیشتر وقتشان را در اتاقهای مسقف و بدون هوا می‌گذرانند بدون اینکه بدانند این راحتی و گرما برای سلامتی شان مضر است.

هتگامی که زمان زیادی را در اتاق‌هایی با تهویه نامطبوع می‌گذرانید، تجمع اسید کربنیک در خون‌تان افزایش می یابد. در نتیجه کمبود اکسیژن در خون باعث احساس خستگی و احساس‌های ناخوشایند دیگری می‌شود. مقبول‌تر است که زمان بیشتری را در فضای باز بگذرانیم تا تعادل اکسیژن بازگردانده شود و تمام عضلات را پرانرژی کند. اگر موقعیت اجرای این راهکار ساده را ندارید، باید سعی کنید هوا را به داخل اتاق بیاورید و زمانی را برای تنفس عمیق اختصاص دهید.

۶) حرکت زندگی است

نوع آن زیاد مهم نیست، تمرینات بدنی بهترین دکتر برای هر شخص است. می‌توانم بگویم هرچه بیشتر ورزش می‌کنم احساس بهتری دارم. این روش مؤثر و طبیعی برای ارتقاء متابولیسم و پیشرفت گردش خون برای همه در دسترس است. کسانی که از خستگی و کسالت رنج می برند باید به یاد داشته باشند انتخاب فعالیت‌‌های ورزشی با شدت متوسط، امری ضروری است. می‌توانید ورزش‌‌ها و تمرینات پیچیده‌تر و قدرتی‌تر را پله پله انجام دهید. اگر ورزش را تبدیل به یک عادت بکنید می‌توانید سالم‌ترین و شادترین فرد دنیا شوید.

٧) خواب خوبی داشته باشید

اغلب اوقات مردم می‌گویند راه‌های موفقیت سخت و صعب العبور است. من با این جمله موافقم که گاهی اوقات باید بعضی چیزها را فدا کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. اما معتقدم سلامتی اولویت اول بشر است. نباید از خواب‌تان برای کار، مطالعه یا دیگر اهداف بگذرید. کمبود خواب می تواند روی تمام نکات مثبت تأثیر بگذارد. اگر دچار اختلالات خواب هستید باید بروی تکنیک‌‌های تمدد اعصاب قبل از خواب تمرکز کنید. مطمئنم این تکنیک‌‌ها به غلبه بر خستگی بهاری و ارتقاء کیفیت خواب‌تان کمک می کند.

کسالت و خستگی بهاری، یک مشکل همه گیر در تمام جهان است. امیدوارم این مطلب به شما در یافتن بهترین راه حل برای این موضوع حساس کمک کرده باشد. شما باید خودتان را مسلح به سلاح صبر کنید زیرا درمان موفق کسالت بهاری مستلزم نظم و انضباط است. آیا شما تاکنون در فصل بهار چنین احساسی داشته‌اید؟ چه راه‌های مؤثر دیگری برای غلبه بر این حس خستگی پیشنهاد می‌کنید؟ راه‌ها و نکات‌تان را به ما بگویید.

منبع: +

یک نظر دربارهٔ «٧ راه برای خداحافظی با کسالت بهاری»

  1. مقاله خیلی جالبی بود.
    من هم مثل خیلی‌های دیگر از جمله افرادی هستم که با تغییرات بهاره مشکل دارم و فصل اکتیوی برایم نیست.
    نکات خوبی بود.

نظرات بسته شده‌اند.