The-Most-Important-Reasons-to-Stop-Dwelling-on-the-Past

اکثریت مردم، حتی خود من، بر این باورند که فکر کردن به اتفاقات، اشتباهات و شکست‌های گذشته مسئله مهمی نیست. زندگی در زمان گذشته انسان را از زمان حال باز می دارد و به آن آسیب می‌زند و آینده را نیز نابود خواهد کرد. ما این مسائل را درک می‌کنیم اما نمی‌توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم. مگر اینکه انسان خیلی مغروری باشیم. نگرانی در مورد مسائل گذشته یک امر طبیعی است. اگرچه، گاهی اوقات فکر کردن به آن یک امر اجتناب ناپذیر است، اما اگر شما بیش از دو ساعت زمان صرف تامل در اشتباهات گذشته کنید، بی‌تردید باید شیوه نگرش خود را تغییر داده و زندگی در زمان حال را آغاز کنید.

کاهش سلامتی

زندگی کردن در گذشته ضررهای بسیاری دارد که یکی از آنها کاهش سلامتی است. زمانیکه به اتفاقات گذشته می اندیشید، فرصت‌ها برای شما خوشایند و مثبت نیستند. اتفاقات منفی گذشته به آرامی سلامتی شما را به خطر می اندازند. مطالعات نشان می دهد افرادی که تمایل دارند بیشتر در گذشته زندگی کنند، از سلامتی کمتری نسبت به افرادی که در زمان حال زندگی می کنند برخوردارند. زندگی در گذشته می تواند به استرس مزمن، افسردگی، بی خوابی، اضطراب و نگرانی، چاقی و کم اشتهایی منجر شود. اگر تمام مدت احساس خستگی و ضعف می‌کنید و قادر نیستید سر کار فعال باشید و از کار خود و تمامی چیزهای کوچکی که زندگی سر راه شما قرار می‌دهد لذت ببرید، اگر شما نیز با این حس آشنا هستید، اکنون زمان آن فرا رسیده است که تمامی اتفاقات گذشته را فراموش کنید.

شما بسیاری از فرصت های فوق العاده پیش روی خود را از دست می دهید

اگر از کار اخراج شدید، دلیلی نمی شود که ناراحت و عصبی باشید و احساس شکست کنید. در عوض به دنبال شغل رویایی خود بگردید. اگرچه، فکرکردن به اشتباهاتی که در سر کار قبلی خود انجام داده‌اید امری طبیعی است اما باید سعی کنید از فکر کردن به آنها اجتناب کنید. مادامی که شب و روز خود را صرف فکر کردن در مورد ناکامی های خود می‌کنید، بسیاری از فرصت های فوق العاده‌ای که زندگی سر راه شما قرار داده را از دست می‌دهید. زیرا زمانی‌که در حال ناله کردن درباره زندگی پر از بدبختی خود هستید، شخص دیگری می‌تواند شغل رویایی شما را بدست بیاورد.
اگر برای زنده نگه داشتن دل شکسته و پر درد خود تلاش می‌کنید نباید به خودتان اجازه دهید به همان اندازه به آن فکر کنید.
عملکرد بد پیشین بدین معنا نیست که از فرصت های جدید و بکر چشم پوشی کنید. ما به تجربه روزهای بد، پایان دادن برخی از روابط به منظور درس گرفتن، عاقل تر شدن و ساختن یک رابطه محکم‌تر در آینده نیاز داریم.

شما قدرت تغییر گذشته را ندارید

وقتی اتفاق بدی می‌افتد به افرادی که دوستشان داریم اغلب می گوییم کاش می توانستم آن را تغییر دهم یا کاش اصلا این اتفاق نمی‌افتاد. مهم نیست که چگونه تلاش می‌کنید، مهم این است که شما نمی‌توانید گذشته را تغییر دهید. در واقع هیچ کس نمی‌تواند آن را تغییر دهد. اتفاقی که افتاده است دیگر افتاده و شما نمی توانید زمان را به عقب برگردانید و شرایط را تغییر دهید. تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که آن را بپذیرید، از آن عبرت بگیرید، سپس رهایش کنید و به مسیر زندگی ادامه دهید.
همچنین اگر بابت کار اشتباهی که انجام داده‌اید احساس گناه می‌کنید، می توانید عذرخواهی کنید. بهتر است خود و دیگران را ببخشید. دقایق ارزشمند خود را برای فکر کردن به اتفاقات گذشته هدر ندهید. من یقین دارم در این زندگی بسیار کوتاه مسائل خیلی مهم‌تری برای فکر کردن و هزاران هدف برای رسیدن وجود دارد. بنابراین باید برروی آنها تمرکز کنیم.

می توانید به برخی رابطه ها پایان دهید

اگر به خاطر اتفاقی که برای شما افتاده است، پدر و مادر، خواهر و برادر یا دوست خود را سرزنش می‌کنید به تدریج ممکن است وجود آنها در زندگی شما کم رنگ شود. سعی کنید حتی اگر آن اشخاص مقصر هستند آنها را ببخشید، شما در نهایت به یک فرد تنها تبدبل خواهید شد. توجه داشته باشید که اگر به یک انسان بیمار تبدیل شوید، دیگران از شما دوری خواهند کرد و دیگر قابل احترام نخواهید بود. مثلا هیچ‌کس دوست ندارد با یک خانم عصبی معاشرت کند، بنابر این اجازه ندهید گذشته، روابط شما را تحت تاثیر قرار داده و نابودش کند.

به سادگی زندگی خود را هدر می دهید

استیو جابز گفته است” اگر هرروز را طوری زندگی کنی که گویی آخرین روز توست، بالاخره یک روز حق با تو خواهد بود.”
آیا می‌دانید چه مدت زنده هستید؟ هیچ کس نمی‌داند. تقریباً هر روز در مورد مرگ افراد جوان و حتی کودکان می‌شنویم، این به ما کمک می‌کند که درک کنیم باید قدر هر ثانیه ، دقیقه و روزهای زندگی خود را بدانیم، اگر به زندگی در گذشته عادت دارید و مدام به مرگ و افرادی که بیماری های مرگبار داشتند فکر می‌کنید به نظر من این وحشتناک‌ترین چیز برای فکر کردن است. با این وجود، به شما کمک می کند تا بفهمید زمانی برای تلف کردن ندارید. گذشته را فراموش کنید و زندگی در زمان حال را آغاز کنید و این اندیشه ی نابی است که هر شخصی باید در ذهنش حک کند.

زمانی که من در مورد اتفاقات گذشته نگران بودم به خاطر نمی آورم دقیقا چه شخصی به من گفت “با هر ثانیه ای که صرف تامل در گذشته می کنید یک ثانیه از زمان حال خود را از دست می‌دهید” . دقت داشته باشید که اشتباهات گذشته می توانند به پیشرفت شما کمک کنند، اما تمامی آن اتفاقات ارزش نگرانی ندارند. البته رها کردن گذشته کار بسیار دشواری است، اما به یاد داشته باشید که شما برای غلبه بر این مشکلات به اندازه کافی قوی هستید.
وقتی به گذشته فکر می کنید چیکار می‌کنید؟ آیا فکر می‌کنید این عاقلانه است که بیش از حد به اشتباهات و شکست های گذشته فکر کنید؟ لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: +