آدم‌ها تنها در دو دسته جغد و مرغ قرار نمی‌گیرند. با انواع دیگری از زمانبندی خواب نیز آشنا شوید.
بسیار شنیده‌ایم که افراد فقط به دو دسته سحخیزها و شب‌زنده‌داران – یا به قول خودمان مرغ‌ها و جغدها – تقسیم می‌شوند یا خود را متعلق به یکی از این دو دسته می‌دانند. اما محققان آکادمی علوم روسیه در سیبری، طی مطالعاتشان بر الگوی خواب افراد، دو نوع زمانبندی دیگر برای خواب را نیز مشخص کرده‌اند. یکی از این دو گروه آن افرادی هستند که تمام روز احساس خستگی می‌کنند. در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد تا بدانید آیا در یکی از دو دسته معمول و قدیمی هستید یا مشمول کشفیات جدید محققان می‌شوید:

1- سحرخیزهااین افراد ترجیح می‌دهند شب زود بخوابند و صبح هم زود بیدار شوند. بین ساعات 9 صبح تا 9 شب انرژی بیشتری برای فعالیت‌هایشان دارند.

2- شب‌بیدارها

آنها دیر از خواب بیدار می‌شوند. بیشترین انرژی را بین ساعات 9 شب تا 9 صبح دارند و اگر مجبور باشند هنگام صبح فعالیت داشته باشند ساعات سختی را سپری می‌کنند.
3- پرانرژی‌ها

اسم این گروه را می‌گذاریم «مرغ مگس‌سان». این افراد خوش‌شانس تمام ساعات بیداری‌شان را سرشار از انرژی هستند و بطور کلی 30 دقیقه کمتر از افراد سه گروه دیگر می‌خوابند. با وجود متوسط 7 ساعت و نیم خواب در شبانه روز، هم قبل و هم پس از خواب کاملاً پرنشاط و سرحالند.
4- خسته‌های روزگار

همیشه خوابالوده هستند و مرتباً خمیازه می‌کشند. فرقی نمی‌کند چقدر خوابیده باشند و چطور… آنها همیشه بی‌حالند. اگرچه گروه‌های قبلی را توانستیم به مرغ و جغد و مگس‌سان تشبیه کنیم اما این گروه را بهتر است به کوالا شبیه بدانیم تا یکی از پرندگان (خرس کوالا بین 18 تا 22 ساعت در روز می‌خوابد).