13 مارچ، گوگل اعلام کرد که تا اول جولای سیستم گوگل ریدر (Google reader) بسته خواهد شد. این مسئله به این معنی است که کسانی که از گوگل ریدر استفاده می کردند هم اکنون نیازمند یک جایگزین برای آن خواهند بود. همانطور که استفاده کننده های گوگل ریدر می دانند، این سیستم برای خواندن مطالب مورد علاقه است و خواندن مقالات با استفاده از این سیستم بسیار آسان تر از خواندن مقالات با رفتن به یک به یک وب سایت هاست. این جایگزین ها عبارتند از:

  • NetVibes : حساب کاربری رایگان است و البته حساب پولی نیز دارد که بسیار گران است ونیازی به استفاده از این سرویس ندارید. می توانید با فیدهایی که خود ریدر پیشنهاد می دهد شروع کنید و همچنین فیدهای خود را از طریق OPML وارد سیستم کنید. ثبت نام در این ریدر بسیار آسان و سریع است. هیچ گونه اپلیکیشنی ندارد. به شما امکان خواندن مقالات را می دهد ولی امکان ادیت وجود ندارد.

 

  • NewsBlur: بعد از اعلام گوگل مبنی بر بسته شدن گوگل ریدر، اولین انتخاب کاربران، نیوز بلر اعلام شد.  بسیار شبیه به گوگل ریدر است ولی بسیار جالب تر و از نظر خواندن مطالب آسانتر است. حتی می توانید بدون تصاویر مطالب را ببینید، می توانید داستان ها را با دوستانتان سهیم شوید، می توانید مقالات را ذخیره کنید تا بعدا آنها را بخوانید، آنها را ستاره دار کنید، می توانید برای خود بلربلاگ (Blurblog) درست کنید و داستانهایی را که می خواهید با دوستان خود به اشتراک بگذارید در آن قرار دهید و قابلیت های بسیار دیگر. اپلیکیشن اندروید، آی فون و آی پد نیوز بلر می تواند شما را در هر جایی که باشید به اخبار و آخرین داستان ها ارتباط دهد. حساب کاربری رایگان آن در هر زمان 10 داستان و 64 بلاگ دارد و قابلیت به اشتراک گذاری عمومی را نیز دارد. کاربران پولی نیز با پرداخت 24 دلار در سال می توانند به هر اندازه که می خواهند مشترک سایت های مورد علاقه خود شوند. البته متأسفانه هم اکنون به دلیل تقاضای زیاد برای استفاده از این ریدر، امکان داشتن حساب کاربری رایگان وجود ندارد، موقتا این سرویس رایگان بسته شده بنابراین اگر می خواهید رایگان آن را داشته باشید باید مرتب چک کنید تا به دلیل کمتر شدن تقاضا این توقف برداشته شود.

  • Feedly : برترین انتخاب برای خبر خوان، فیدلی است، علاوه بر داشتن آلگوریتم خبری بسیار قوی که مقاله خوانی را بسیار آسان می کند، ابزار اجتماعی بسیار قوی برای به اشتراک گذاری داستان ها با دوستان و ارسال مقالات به شبکه های اجتماعی مورد علاقه تان است. می توانید داستان ها را ذخیره کنید تا بعدا بخوانید. اپلیکیشن موبایل آن برای اندروید و iOS وجود دارد.

 

  • The Old Reader: که طراحی آن بر اساس طراحی گوگل ریدر است و چنانچه به دنبال جایگزین مشابه می گردید انتخاب خوبی است. البته اپلیکیشن موبایل ندارد اما وب سایت به خوبی روی موبایل کار می کند. سریع و رایگان است و بسیار استفاده از آن آسان است.

 

  • Pulse : در این ریدر امکان وارد کردن فیدهای موجود در گوگل ریدرتان فقط از طریق موبایل وجود دارد بنابراین از طریق وب این کار را نمی توانید انجام دهید. برای تبلت، اندروید و iOS اپلیکیشن دارد. می توانید داستانها را برای بعد ذخیره کنید و با دوستان به اشتراک بگذارید.