رفتن به باشگاه ورزشی به مدت 1 ساعت، 2 امتیاز قرمز. تمیز کردن دستشویی 15 امتیاز قرمز ( کار سخت، امتیاز بیشتر) . این طرحی است برای اینکه زندگی تان را شبیه به بازی و مسابقه کنید و انجام هر کاری را بر اساس امتیاز پیش ببرید.

این یک سیستمی است که خودتان طراح آن هستید و روزانه آن را انجام می دهید و در قبال آن به خود جایزه می دهید. ایده اصلی این طرح این است که به انجام کارهایی که دوست ندارید تشویق شوید و هدف آن این است که این بازی برایتان جالب و سرگرم کننده نیز باشد؛ به جای ایجاد چک لیست های بلند بالا و کسل کننده که فقط مجبور به انجام آنها هستیم و البته که این کار پردوام نخواهد بود. حالا با این بازی، اگر بخواهید کاری را که مایل به انجام آن هستید را انجام دهید، اول باید کاری را که دوست ندارید انجام دهید. این بازی به این صورت است :

1-    وظایفی را که مایل به انجام آنها نیستید شناسایی کنید.

کارهایی را که از انجام آن لذت می برید شناسایی کنید. به طور مثال از اتو کردن لباس متنفرید ولی در عوض از نوشیدن یک فنجان قهوه لذت می برید.

2-   برای این وظایف امتیاز تعریف کنید.

برای سازماندهی بهتر این سیستم می توان سه رده امتیازی مختلف تعریف کرد: قرمز «سلامت کلی و زندگی»، آبی «وظایف خسته کننده»، و سبز «مسئولیت های مربوط به شغل».

برای انجام این کار بهتر است از خلاقیت خود استفاده کنید مثلا اگر کسی هستید که مدت زیادی زیر دوش حمام می مانید و زمان خود را تلف می کنید، امتیاز را بر اساس مدت زمان کمتر ایجاد کنید یعنی امتیاز 8 قرمز بر اساس 8 دقیقه زمان مصرفی برای دوش گرفتن. اگر این کار بیشتر از 8 دقیقه طول کشید از امتیاز خود کم کنید. یا اگر فکر می کنید با ورزش صبحگاهی مابقی روز خود را سرحال تر و مفیدتر هستید برای ورزش صبحگاهی امتیاز بیشتری به خود بدهید.

3-  برای انجام کارهایتان پاداشی به خود بدهید مثلا نوشیدن یک فنجان قهوه یا رفتن به رستوران.

پاداش هایی که برای خود تعیین میکنید بهتر است دستیابی آسانی داشته باشند. پاداش دادن شما را به ادامه راه تشویق می کند.

4-   ارزش های امتیازی را در صورت لزوم تغییر دهید.

در برخی موارد بر اساس ضرورت امتیاز دهی را تعیین کنید. در لیست کارهای همه ما وظایفی وجود دارد که از انجام آنها متنفریم. پس بهتر است برای انجام این کارها برای خود پاداش بگذارید و امتیاز بیشتری به خود بدهید. به این صورت که بین تلاش روانی که لازمه انجام وظایف است و نتیجه انگیزه بخش آن تعادل عملی ایجاد کنید. مثلا برای شستن دستشویی که زیاد مطلوب هیچ کس نیست 15 امتیاز قرمز بگذارید.

به بازی تبدیل کردن وظایف برای هر شخصی مناسب نیست اگر از نوع تیپ شخصیتی A  هستید نیازی به این برنامه ندارید یعنی کسی که به طور منظم وظایف خود را انجام میدهد. در غیر اینصورت این سیستم را امتحان کنید تا به سرعت تبدیل به شخصیتی منظم شوید.